Europos loterijų asociacija patvirtino – „Olifėjos“ loterijos atitinka Atsakingo žaidimo standartą

Pradžia
lt
en
Europos loterijų asociacija patvirtino – „Olifėjos“ loterijos atitinka Atsakingo žaidimo standartą

Didžiausia Lietuvos loterijų organizatorė „Olifėja“ pirmoji šalyje gavo Atsakingo žaidimo sertifikatą. Įvertinusi loterijų organizavimą jį suteikė Europos loterijų asociacija. Atsakingo žaidimo standartų paskirtis – per prevenciją ir švietimą užtikrinti loterijų dalyvių ir ypač pažeidžiamų visuomenės grupių apsaugą, žaidėjams išsamiai pristatyti žaidimo sąlygas ir atsitiktinumo reikšmę žaidime.

Šio sertifikato „Olifėja“ siekė keletą metų, įgyvendino standarto reikalavimus, o nuo pernai metų rugsėjo buvo audituojama. Bendrovės auditą dešimčia veiklos aspektų atliko tarptautinė audito bendrovė „PwC“, o jo rezultatus vertino Europos loterijų asociacija.

Standarto pagrindas – veiklos skaidrumas ir loterijų dalyvių informavimas. Žaidėjai turi žinoti, kad loterijos yra pramoga ir atsitiktinumo žaidimas, todėl jų organizatorių pareiga – aiškiai pristatyti visas taisykles. Standarto reikalavimai nukreipti ir į vaikų apsaugą.

„Europos mastu sutariama, kad svarbiausias dalykas užtikrinant, kad loterijos būtų naudingos visuomenei, yra savireguliacija. Patys jaučiame atsakomybę už organizuojamus žaidimus, siekiame kad loterijos būtų smagi pramoga. Lyginant su kitomis Europos šalimis, lietuviai nėra azartiški ir turime kur augti, tačiau kartu turime užtikrinti, kad augsime ne pažeidžiamų visuomenės grupių sąskaita“, – sakė „Olifėjos“ generalinis direktorius Antanas Muraška.

Pasak jo, didžiausias iššūkis įgyvendinant standartą buvo rasti gydytojų ir psichologų, kurie dirba su priklausomybę loterijomis pajutusiais žmonėmis. „Laimei ar deja, bet neradome specialistų, kurie būtų susidūrę su žmonėmis, priklausomais nuo loterijų. Vis dėlto, esame pasirengę užtikrinti pagalbą žaidėjams, jei jos reikėtų. Pavyzdžiui, prekybos vietose pateikiame informaciją loterijų dalyviams, kur jie gali kreiptis pagalbos, jei jos reikėtų“, – sakė A. Muraška.

„Olifėjos“ veikla ir loterijų organizavimo procesai buvo įvertinti šiais dešimčia aspektų:

  • Vykdomais tyrimais ir mokslinėmis studijomis grįsta veikla, kuri mažintų galimą neigiamą poveikį
  • Darbuotojų mokymas – kiekvienas turi žinoti apie atsakingo žaidimų organizavimo principus ir jų laikytis
  • Prekybos partnerių įtraukimas, kad ir jie loterijų bilietus platintų atsakingai
  • Atsakingas loterijų bilietų apipavidalinimas, kuris mažina pažeidžiamų grupių piktnaudžiavimo galimybę
  • Atsakingas nuotolinių kanalų naudojimas, žaidėjų tapatybės nustatymas ir galimybė jiems riboti savo dalyvavimą loterijose
  • Atsakinga reklama ir rinkodara, nenukreiptą į grupes, pažeidžiamas pagal amžių, socialinį statusą ar žaidimo įpročius
  • Bendradarbiavimas užtikrinant žaidėjams reikiamą psichologinę pagalbą
  • Pilnos ir prieinamos informacijos užtikrinimas loterijų dalyviams
  • Visuomenės ir priežiūros institucijų įtraukimas ir informavimas
  • Veiklos skaidrumas ir atvirumas, teikiant informaciją apie Atsakingo žaidimo standartų diegimą ir atnaujinimą

„Olifėja“ toliau tobulins įgyvendintas Atsakingo žaidimo standarto priemones, į šį procesą įtraukdama rinkos priežiūros institucijas, sveikatos priežiūros specialistus ir visuomenę, užtikrinant, kad loterijos būtų visuomenei naudinga ir smagi pramoga.

Europos loterijų asociacija vienija visų Europos šalių loterijų organizatorius ir glaudžiai bendradarbiauja su Europos Sąjungos institucijomis, diegiant bendrus veiklos standartus. Šiuo metu Europos loterijų asociacija vienija 73 loterijų organizatorius 43 šalyse. 1983 m. asociacija buvo įkurta Šveicarijoje, nuo 2007 m. ji turi atstovybę prie ES institucijų Briuselyje. Atsakingo žaidimo standartą asociacija priėmė 2007 m., o 2009 m. patvirtino loterijas organizuojančių bendrovių sertifikavimo tvarką. Ši tvarka yra reguliariai peržiūrima, kad atspindėtų naujausių tyrimų duomenis ir teisinę aplinką.

„Olifėja“ loterijas Lietuvoje organizuoja jau 25 metus. 8 proc. nuo kiekvieno parduoto loterijų bilieto skiriama sporto paramai ir keliauja Lietuvos olimpiečių rengimui. Per visą veiklos istoriją bendrovė tam skyrė jau daugiau kaip 63 mln. eurų.